︎︎︎
badfocus
enbadfocus is an emerging project of a Prague-based producer, composer and multi-instrumentalist Prokop Korb. His music represents an abundant sonic fantasy powered by the endeavour to expand his own musical language.

While still being in his teenage years, badfocus embodies a genuine creative spirit with an endless hunger for new soundscapes, beats and melodies. Despite originally coming from a jazz background, badfocus experiments with various genres such as electronica, classical music, hip-hop, or indie pop. He thus creates a completely unique world in each of his songs, which are freed from genre conventions. The main link between the mixture of genres is the indented emotional impact on listeners. While listening to badfocus you can hear parallels with artists and projects such as Nils Frahm, Ólafur Arnalds or Bonobo, but you will definitely recognize his original sound that crystallizes with each released song.

Apart from his own project he’s also an active member of a dream-pop band teepee, with whom he performed at the biggest European showcase festival Eurosonic Noorderslag and supported the British duo Seafret on their European tour.

'Back in the day I’d be sitting at school daydreaming about the next beat or composition to be recorded as soon as I get home – I bet you can easily imagine how badfocus came along’ says Prokop, a 19-year old high school student who’s about to graduate but at the same time keeps on composing new music with a relentless dedication. This approach is reflected in the yet released material and future plans, as he has already released his first ep1 in the spring of 2020 and his debut album wallflower in September of the same year, from which he successively introduced singles wallflower, defy and neurones which were both put into rotation of Prague’s Radio 1. Often dealing with insomnia, it’s mostly nights when badfocus arouses the peak of his creative process, while reflecting on his mental experiences, daydreaming and the outside world.

The album wallflower is self-published and contains a total of 10 tracks. The record and its visuals were significantly inspired by the ideas of naturalism as they try to capture undistorted reality. In the musical sense, it strives for genre ambivalence and atmospheric, ambient, yet catchy soundscapes. The creation of the album itself refers to the approaches of the Bauhaus school, mainly due to reflection of the craft approach in the overall creation process. 'The production of my music is largely intertwined with mixing and mastering, which means that the sound elements, which are normally not as important, are key to the overall composition of my tracks', adds badfocus.

His age, determination, unconventionality and multi-genre approach undoubtedly foreshadow a career which will be exciting to follow. Hence, his motto 'first the debut album and then the graduation'. So, buckle up and get ready for a ride to atmospheric, ambient, yet catchy and unforgettable soundscapes.

Social        ︎ ︎ ︎ ︎ ︎ ︎

Sessions
︎︎︎ Archa theatre
︎︎︎ SoundCzech
︎︎︎ Emerged

Presskit & Rider
︎︎︎︎

Booking
Tomáš Novotný
 
tomas.novotny@uhomusic.com


!!!
Please state the name badfocus always correctly (no Badfocus etc.)

#badfocusmusic
cz


Za projektem badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb. Jeho hudba představuje zvukově bohatý, intimní zážitek a snahu neustále rozšiřovat svůj vlastní hudební jazyk.

Přes svůj mladý věk badfocus ztělesňuje opravdového tvůrčího ducha, hladového po nových zvukových spektrech, beatech a melodiích. Přestože jeho hudební kořeny tvoří zejména jazz, badfocus byl silně ovlivněn mnoha žánry, od klasické hudby přes elektroniku, hip-hop až po indie-pop, které ve své tvorbě kombinuje. V každé písni tak vytváří zcela jedinečný svět, oproštěný od žánrových konvencí a tradičních postupů. Zásadním pojítkem všech skladeb je především emocionální dopad na posluchače.

Při poslechu jeho písní můžete slyšet paralely s projekty a umělci jako například Nils Frahm, Ólafur Arnalds nebo Bonobo, ale bezpochyby rozeznáte originální zvuk, který krystalizuje s každým dalším vydaným materiálem.

Kromě vlastního projektu je členem dream-popové kapely teepee, se kterou vystupoval například na největším showcase festivalu Eurosonic Noorderslag v holandském Groningenu a předskakoval s nimi na evropském turné britskému duu Seafret.

„Často sedím ve škole a sním o dalším beatu nebo skladbě, kterou budu moct nahrát až dorazím domů. Asi si tak dokážete představit, jak vznikl název badfocus“ vysvětluje Prokop, který se v příštím roce chystá dokončit střední školu, ale zároveň s velkým nasazením skládá jednu skladbu za druhou. Tato dynamika a odhodlání se odráží v dosud vydaném materiálu i budoucích plánech, jelikož od začátku roku stihl vydat své první EP s názvem ep1 i debutovou desku wallflower, kterou vydal 25. září 2020. Z desky postupně představoval singly wallflower, defy a neurones, které oba nasadilo do rotace pražské Radio 1.

Protože se často vypořádává s nespavostí, jsou to právě noci, kdy se badfocus nejvíce noří do tvůrčího procesu a promítá tak osobní zkušenosti, snění a rysy vnějšího světa do svých skladeb.

Album wallflower vyšlo vlastním nákladem a obsahuje celkem 10 skladeb. Nahrávka byla výrazně inspirována myšlenkami naturalismu a v řadě kontrastů se snaží zachytit nezkreslenou realitu. V hudebním smyslu pak usiluje o žánrovou nevyhraněnost a představuje atmosférická, ambientní, ale zároveň chytlavá zvuková spektra a melodie.

Samotná tvorba a zpracování alba odkazuje na přístupy bauhauské školy, zejména kvůli promítnutí řemeslného přístupu v celkové tvorbě.

„Produkce mé hudby se z velké části prolíná s mixem a masterem, což vede k tomu, že zvukové prvky, které běžně nejsou zas tak podstatné v celku, jsou v mých skladbách naopak klíčové pro celkovou kompozici“ dodává badfocus. Jedná se proto o DIY projekt v té nejčistější formě.

Jeho věk, odhodlání, nekonvenčnost a multižánrovost nepochybně předznamenává zajímavou kariéru, kterou má badfocus před sebou. Nezbývá tedy než doplnit: nejdříve debutové album, až potom maturita...


!!!
Prosíme, aby jméno projektu badfocus bylo uvedeno vždy správně (nikoliv Badfocus etc.)

#badfocusmusic 
Contact us


Tomáš Novotný
tomas.novotny@uhomusic.com

Booking: badfocusBarbora Luczy
barbora.luczy@uhomusic.com

Booking: Amelie SibaAnežka Nováková
anezka@uhomusic.com

Booking: TooT ensemble

_

Bára Prokopová
bara.prokopova@uhomusic.com

Booking: P/\ST© UHO music, 2020