︎︎︎
Island Mint
en
Songwriter Matyáš Adámek has been on the Prague alternative music scene for years, previously, for example, as the frontman of the band Humdrum Lighthouse. Under the stage name Island Mint, he makes music inspired by the 60s and 70s pop scene, infused with elements of psychedelia, shoegaze, and garage rock. The rich sound palette together with unconventional arrangements makes Island Mint’s music an immersive experience - opening the gates to dreamy dimensions, serving an antidote to the routine and predictability of the contemporary world.


You can accuse him of naivety and escapism and he may not disagree. Island Mint doesn’t see the point in debating or altering the physical reality, but rather in revealing the inner one - with all its imperfections and inconsistencies. To Matyáš, music is therapy, the most sincere form of communication, a revelation of our weaknesses, and a coming to terms with one’s vulnerability. 


In 2020, Matyáš released his debut EP Hazy Days, offering five sunlit songs balancing at the intersection of hazy memories and mere dreams. Upon this release, he put together a formation of five with Jakub Bolbol (Branko’s Bridge), Tomáš Kovařík (Caldera Band, Goldhorn), Honza Podskalský (Cold Meat Party), and Ondřej Lahoda (Soul Ožil, The Blue Igloo) - which is the current band presenting Island Mint music at concerts. Close cooperation with musicians from different backgrounds has propelled the project to a new level. The current five are a full-blown band, working on a new album scheduled for release in 2022. You can already hear some singles from this album at Island Mint concerts.


Social        ︎ ︎ ︎  

Session
︎︎︎ Wombat


Presskit & Rider
︎︎︎︎

Booking
Kateřina Fialová

katerina.fialova@uhomusic.comcz


  Písničkář Matyáš Adámek se na pražské alternativní scéně pohybuje už několik let, v minulosti například jako frontman kapely Humdrum Lighthouse. Pod pseudonymem Island Mint tvoří hudbu inspirovanou popem 60. a 70. let, do které vkládá prvky psychedelie, shoegazeu i garage rocku. Bohatá zvuková paleta spolu s netradičními aranžemi dělá z hudby Island Mint imersivní zážitek, otevírá dveře do snových světů, poskytuje protilátku proti rutině a předvídatelnosti a vytržení z lineárního světa dnešní společnosti.


Můžete ho osočovat z naivity a eskapismu a on se s vámi nebude přít. Island Mint nespatřuje smysl v komentování nebo přetváření vnějšího světa, ale v odhalování světa vnitřního – v celé jeho nedokonalosti a rozporuplnosti. Hudba je pro Matyáše terapie, je to nejupřímnější způsob komunikace, odhalení vlastních slabin a vyrovnávání se s vlastní zranitelností.

Po tom, co Matyáš v roce 2020 vydal debutové EP Hazy Days s pěti prosluněnými skladbami, které balancují na pomezí mlhavých vzpomínek a snů, dal dohromady pětičlennou formaci ve složení Jakub Bolbol (Branko’s Bridge), Tomáš Kovařík (Caldera Band, Goldhorn), Honza Podskalský (Cold Meat Party) a Ondřej Lahoda (Soul Ožil, The Blue Igloo), se kterou svou hudbu prezentuje na koncertech. Úzká spolupráce s muzikanty z různých prostředí posunula celý projekt na novou úroveň. V současnosti se jedná o plnohodnotnou kapelu, která pracuje na nové dlouhohrající desce, která vyjde v roce 2022. Ale už dnes můžete skladby z ní slyšet na koncertech.Contact us

Tomáš Novotný

Booking:
badfocus


tomas.novotny@uhomusic.com


Barbora Luczy

Booking:
Amelie Siba

barbora.luczy@uhomusic.com


Anežka Nováková

Booking:
TooT ensemble

anezka@uhomusic.com

© UHO music, 2020